Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo oprogramowanie ERP

Bezpieczeństwo w sieci

Chcemy poruszyć tematykę bezpieczeństwo w sieci oraz ochrony cyfrowej Państwa firm. Otrzymaliśmy kolejny sygnał od naszego Klienta o ataku hakerskim. Po sprawdzeniu w logach serwera okazało się, że atak był celowany na konkretny serwer, nieprzypadkowy. Ponownie poruszamy temat zagrożeń cybernetycznych, żeby przestrzegać Państwa przed całkiem realnym niebezpieczeństwem.

W poprzednim tekście zwracaliśmy uwagę na szantażujące oprogramowania ransomware. Aktualnie hakerzy potrafią obejść różne zabezpieczenia, akcje prowadzone są wieloetapowo i nawet na kilka różnych urządzeń jednocześnie. Bardzo wiele wirusów jest zaszyfrowanych w wiadomościach lub urządzeniach, które ktoś wprowadza do sieci firmowej. Niestety na tym polu jest spora luka i urządzenia mobilne nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, specjaliście zwracają uwagę szczególnie na Androida. Przestępcy często czekają na aktywowanie, zbierając w tym czasie poufne dane.

Co jeszcze nam grozi?

Jak podają specjaliści z firmy ESET powrócił trojan bankowy DataBot, który wykazuje rosnącą aktywność. Należy zwrócić uwagę na wiadomości jakie otwieramy i w jakie linki wchodzimy. Wirus może wykraść sposób logowania do banku, ale także zbiera loginy i hasła z aplikacji.

Tytuły branżowe rozpisują się także o nowym sposobie hakowania „na trzeciego”. Jest to sposób wykorzystywania partnerów biznesowych lub firm współpracujących z bezpośrednim celem hakerów. Więcej na temat można przeczytać między innymi na stronie PAP-u.

Hakerzy często wykorzystują sposób na tzw. phishing, czyli podszywanie się pod inne osoby lub instytucje, aby wyłudzić wrażliwe dane. Takie wiadomości nie trafiają do losowych osób lecz sprofilowanych, obserwowanych wcześniej przez hakerów. Wszystko jest zaplanowane i przemyślane. Tak również docierają do konkretnych wybranych osób w firmie, od których chcą wyłudzić informacje.

Bezpieczeństwo w sieci oprogramowanie ERP

Ochrona Danych

Nawet Facebook pomimo swoich przychodów, nie był odporny na wyciek danych osobowych. Kolejna głośna sprawa ze światowym gigantem w social media może go kosztować nawet 1,63 mld dolarów, przez grzywnę jaką nałożył unijny organ odpowiedzialny za ochronę danych osobowych. Przy takich kwotach rozumiemy, że sprawa jest naprawdę poważna. Takich wpadek znanych firm można wymieniać naprawdę dużo.

Jak możemy przeczytać w artykule money.pl w 2017 roku ponad 90% polskich przedsiębiorców doświadczyło, co najmniej kilkudziesięciu ataków hakerskich w ciągu roku (wliczone także nieudane). Takie dane potwierdza również Rzeczpospolita.

Zwracamy uwagę, że problem nie dotyka jedynie gigantycznych korporacji. Średnie firmy mogą tracić na atakach nawet do 1,5 mln zł rocznie. Dane CheckPoint Software pokazują, że spadamy w rankingach światowych i europejskich z bezpieczeństwem sieciowym. Przedsiębiorcy sądzili, że hakerzy skoncentrują się na dużych firmach, ale ich aktywność przeniosła się właśnie w mniejsze sektory.

Jak podaje 19. edycja Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji EY, globalne firmy nadal nie potrafią odeprzeć ataków hakerskich.

Co dalej?

Aby się zabezpieczyć należy ciągle udoskonalać rozwiązania, którymi już dysponujemy oraz nieustannie szukać nowych rozwiązań. Niestety hakerzy zawsze są o krok przed nami dlatego należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji, skutecznie przeciwdziałać i bronić się przed oszustwami. Być na bieżąco z nowościami w zakresie bezpieczeństwa.

W tym celu polecamy webinarium dostępne na Harvard Buisness Review, aby dowiedzieć się jak zabezpieczyć swoją firmę przed atakami.

Przypominamy raz jeszcze o uaktualnianiu systemów zabezpieczających. Wiemy, że nie można się całkowicie uodpornić na ataki, ale dzięki wykonywaniu częstych kopii zapasowych atak nie będzie tak bolesny, a powrót do normalnej pracy będzie zdecydowanie szybciej możliwy. To już spory krok w kierunku budowania bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że należy inwestować w zabezpieczanie swoich firm. Jak pokazują badania ilość poufnych danych będzie z każdym rokiem tylko rosła. Proporcjonalne do tego będą rosły ilości wirusów.