Krajowy System e-Faktur

KSeF

Już niedługo przejście na obowiązkowe wysyłanie wszystkich faktur na serwery rządowe nie ominie żadnego podatnika VAT. Ministerstwo Finansów informuje o obligatoryjnym wprowadzeniu KSeF z początkiem lipca 2024 roku. KSeF obejmie wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce, nie tylko przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT, ale także przedsiębiorców zwolnionych z VAT oraz podatników zakwalifikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadających polski identyfikator podatkowy NIP. Przejście na obligatoryjne faktury ustrukturyzowane to duże przedsięwzięcie dla firm, dlatego warto przygotować się na obowiązek korzystania z systemu.

 Czym jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur jest systemem teleinformatycznym administrowanym przez Krajową Administrację Skarbową. System ma za zadanie umożliwić wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych.

 Czym jest faktura ustrukturyzowana ?

Faktura ustrukturyzowana jest jednym z rodzajów faktur,  obok faktur papierowych i elektronicznych. Ma format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. Podatnik może ją wystawić z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi, które udostępni Ministerstwo Finansów, jak również przy użyciu komercyjnych programów.

Tryb pracy KSeF

Demo – praca odbywa się w trybie testowym i służy przygotowaniu firmy do obligatoryjnego wdrożenia KSeF. Tryb pracy demo umożliwia: anulowanie, korygowanie dokumentów. Korzystanie z trybu demo nie wywiera żadnych skutków prawnych.

Produkcyjny praca odbywa się w trybie produkcyjnym. Po przystąpieniu do pracy w tym trybie faktury są wprowadzane do obiegu gospodarczego wyłącznie przez wprowadzenie ich do KSeF (bezpośrednio lub przez eksport z programu komercyjnego).

Zachęcamy do pobrania wersji demo! Testy pozwolą na odpowiednie przygotowanie się do obowiązkowej wymiany faktur za pośrednictwem KSeF. Darmową wersję do wymiany z pomocą Comarch EDI mogą Państwo pobrać ze strony Comarch.

Dokumenty, które mogą być wysyłane do KSeF:

Faktury sprzedaży

Faktury VAT marża

Faktury zaliczkowe

Korekty wystawione do wyżej wymienionych dokumentów

Comarch EDI, a KSeF

Comarch EDI jest platformą do elektronicznej wymiany dokumentów między podmiotami. Ponadto jest ona w pełni zintegrowana z KSeF. Dzięki temu użytkownicy Comarch EDI mogą wykorzystać ją do wysyłania i odbierania faktur odpowiednio do i z KSEF. Równocześnie zyskują pełną zgodność z aktualnymi przepisami, transparentność przypływu dokumentów i ich statusów.

Modele integracji Comarch EDI z KSeF

Dostępne są dwa modele integracji. Pierwszy z nich wiąże się z wymianą faktur wraz z walidacją podstawową (sprawdzenie zgodności faktur z KSeF). Drugi model oferuje dodatkowo tzw. walidację biznesową wymaganą przez kontrahenta.

Comarch OCR – umożliwia wymianę danych z KSeF w ramach istniejących pakietów. Oznacza to, że firma korzystająca już z Comarch OCR może w ramach tej usługi wymieniać dokumenty z KSeF. Każda faktura wysłana lub odebrana jest liczona jak strona przetworzona za pomocą OCR.

 Zalety korzystania z Comarch EDI

1
2
3
4

Zapraszamy do zapoznania się z webinarem przygotowanym przez Comarch poświęconemu tematyce KSeF

Jesteś zainteresowany naszym rozwiązaniem? Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się ze mną:

 Anna Raszeja

 665 245 245