Branża energii odnawialnych

Rozwiązania IT – branża energii odnawialnych

W ostatnich latach obserwujemy istotny wzrost zainteresowania rozwiązaniami z branży energii odnawialnych. Coraz więcej domów ma na dachach instalacje fotowoltaiczne, popularność zyskują także pompy ciepła jako metoda ekologicznego ogrzewania budynków. Wraz ze wzrostem popytu na technologie przyjazne środowisku, przybywa firm, które je oferują.

Przedsiębiorstwa z branży energii odnawialnych, podobnie jak te działające w innych obszarach, potrzebują systemów informatycznych. Rozwiązanie, które oferujemy, bazuje na systemie Comarch ERP Optima skonfigurowanym zgodnie z potrzebami firmy realizującej sprzedaż kontraktową. System usprawnia bieżącą ewidencję, ustalanie marżowości zrealizowanych projektów, a także ich kontrolę pod względem dokumentowym.

  Korzyści dla użytkowników Comarch ERP Optima 

 Proces handlowy

 Wystawienie dokumentów sprzedażowych: pro formy, faktury zaliczkowe, faktury VAT

 Ewidencja wpłat od klienta

Kontrola rozrachunków z odbiorcami

 Bieżąca kontrola stanu projektu pod względem dokumentowym

 Proces magazynowy 

 Ewidencja zamówień złożonych u dostawców

 Ewidencja wydania materiałów do projektu (RW)

 Magazyny “mobile” (samochody ekip montażowych jako osobne magazyny)

 Przepływy towarów odwzorowywane na bieżąco w systemie

Rozwiązania systemowe

Specyfika branży energii odnawialnych polega na realizowaniu projektów w oparciu o zawarte kontrakty z klientem. Dzięki doświadczeniu we współpracy z podobnymi podmiotami oferujemy przygotowany do ich specyfiki system, który między innymi usprawnia wystawianie faktur, umożliwiając realną kontrolę nad projektami pod kątem rentowności.

Comarch ERP Optima może stanowić wsparcie w obsłudze dokumentowej kontraktów sprzedażowych w szczególności od momentu podpisania umowy na wykonanie instalacji. W systemie można ewidencjonować kolejne zdarzenia gospodarcze i dokumenty związane z realizacją umowy, rozpoczynając od faktury pro forma, przez wpłaty dokonane przez zamawiającego i faktury zaliczkowe, po przepływy towarowe, zarówno zewnętrzne, jak i między poszczególnymi magazynami przedsiębiorstwa.

Gromadzone informacje mogą być łatwo wyszukiwane, sortowane czy agregowane i prezentowane w postaci raportów tabelarycznych czy wykresów, dzięki czemu wykonana praca ewidencyjna przekłada się nie tylko na spełnianie wymagań prawno-podatkowych, ale także na korzyści dla firmy i jej pracowników.

Reasumując system Comarch ERP Optima wspomaga funkcjonowanie firm z branży energii odnawialnych w wielu obszarach. Zapewnia solidną podstawę ewidencyjną, która usprawnia działania operacyjne, a zgromadzenie różnorodnych dokumentów w jednym systemie pozwala szybko uzyskiwać informacje zarządcze.

Jesteś zainteresowany naszym rozwiązaniem? Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się ze mną:

 Anna Raszeja

 665 245 245