Optima – nowości i zmiany w wersji 2021.0.1

Optima – nowości i zmiany w wersji 2021.0.1

 2020

Szanowni Państwo, Comarch udostępnił już nową wersję programu Comarch ERP Optima. Wydanie 2021.0.1 to przede wszystkim usprawnienia związane z obsługą nowego pliku JPK_V7, ale również szereg funkcjonalności i zmian związanych z głównymi modułami programu.

 

JPK_V7 w najnowszej wersji 2021.0.1

 

Jedną z najważniejszych zmian, jest niewątpliwie umożliwienie użytkownikom, sporządzenia i wysyłki plików JPK_V7, bez konieczności posiadania modułów księgowych.

 

Analizując plik JPK_V7 w nowej wersji, warto również zwrócić uwagę, że na formularzu kategorii pojawiła się nowa sekcja Kody JPK_V7, w której można dodać kody towarów, procedury oraz typy dokumentów. Zaznaczone parametry zostaną automatycznie przeniesione na dokument w Rejestrze VAT, pod warunkiem zaznaczenia odpowiedniej kategorii. Dodatkowo na dokumencie uniemożliwiono wybór więcej niż jednego kodu JPK określającego typ dokumentu.

 

Warto zaznaczyć, że na dokument w rejestrze VAT zakupu nie są przenoszone kody towarowe GTU uzupełnione na formularzu kategorii.

 

Dodatkowo w nowej wersji programu, w  momencie przenoszenia do rejestru VAT zafiskalizowanej Faktury Sprzedaży, przenoszona jest Faktura z typem dokumentu FP oraz automatycznie tworzony jest dodatkowy dokument techniczny z typem dokumentu RO.

 

Więcej informacji na temat zmian związanych z nowym plikiem JPK_V7 znajda Państwo na stronie pomocy Comarch.

 

Przypominamy również, że mogą Państwo skorzystać z bezpłatnego szkolenia multimedialnego Comarch:
„Obsługa pliku JPK_V7 w Comarch ERP Optima” – sprawdź.

 

Kasa/Bank

 

W tym module Comarch wprowadza całkowicie nową funkcjonalność: Automatyczne pobieranie rachunków bankowych kontrahentów z Wykazu podatników VAT (tzw. Białej listy). Pobieranie następuje automatycznie podczas wprowadzania nowego lub edycji aktualnego kontrahenta na podstawie NIP. Użytkownik może również ręcznie zaimportować rachunki bankowe kontrahenta korzystając z przycisku Import rachunków kontrahenta znajdującego się na karcie kontrahenta w zakładce [Płatności].

 

Jako kolejne usprawnienie oszczędzające czas użytkowników Comarch umożliwił kopiowanie danych słownikowych i parametrów z istniejącej już bazy danych i zastosowanie ich w nowo zakładanej firmie.

 

Więcej szczegółowych informacji, a przede wszystkim lista parametrów możliwych do skopiowania znajduje się na dedykowanej stronie Comarch – sprawdź.

 

Księgowość

 

Poza zmianami związanymi bezpośrednio z plikiem JPK_V7, w obszarze księgowym pojawiły się również inne nowości. Jedną z nich jest możliwość naliczania deklaracji VAT-8(11), VAT‑9M(10) na nowych formularzach obowiązujących za okres rozliczeniowy od października 2020 roku wraz z ich wydrukami oraz eksportem do systemu e-Deklaracje.

 

Godny uwagi jest również fakt, że w nowej wersji programu użytkownicy mają możliwość dodawania wzorcowych schematów księgowych, skracających czas księgowania podstawowych i uniwersalnych operacji zachodzących w firmie. Również w ramach księgowości kontowej w zakładce [Nierozrachowane], dodano nowy wydruk Struktura wiekowa/ Wzór standard.

 

Wersja 2021.0.1 to również szereg usprawnień, których celem jest oszczędność czasu użytkowników m.in. możliwość:

 

  • seryjnego tworzenia pojedynczych dokumentów wewnętrznych do zaznaczonych faktur,
  • zmiany kategorii pozycji przy zmianie kategorii nagłówka, podczas edycji formularza dokumentu w rejestrze VAT,
  • seryjnej zmiany formy oraz terminu płatności na liście dokumentów w ewidencji dodatkowej kosztów i przychodów,
  • przenoszenia Faktur Sprzedaży wystawionych za usługi księgowe w firmie Biura rachunkowego bezpośrednio do rejestru VAT zakupu w firmie Klienta.

 

Comarch wprowadził również wiele nowych operacji seryjnych w rejestrach VAT.  Jeżeli chcą Państwo poznać więcej szczegółów dotyczących zmian wprowadzonych w module Księgowość wystarczy kliknąć tutaj.

 

Handel

 

Nowości i zmiany w nowej wersji programu nie ominęły również Handlu.  W rozszerzonej wersji modułu umożliwiono wskazanie na recepturze konkretnych partii rozchodowanych składników, z których budowany jest towar złożony oraz ocechowanie produkowanego towaru złożonego.

 

W związku z powyższym na dokumencie PWP w zakładce [Ogólne] pojawia się nowy przycisk Wprowadź partie dostaw Optima Handel. Po jego kliknięciu otwiera się okno partii towaru, w którym użytkownik może ocechować produkowany towar.

Kolejny nowy przycisk, pojawia się na formularzu pozycji dokumentu PWP w zakładce [Receptura] – Wskaż partie dostaw Kompletacja Optima. Przycisk otwiera okno wyboru partii towaru dla składnika receptury. Użytkownik może tam wskazać, które dostawy mają zostać rozchodowane w celu produkcji towaru złożonego.

 

Nowa funkcjonalność modułu Handel Plus, a także pozostałe zmiany wprowadzone w obszarze handlowym zostały szczegółowo opisane na stronie pomocy Comarch.

 

CRM

 

Nowa wersja programu Comarch ERP Optima, to przede wszystkim nowe funkcjonalności dla użytkowników. Wobec czego nie zabrakło ich również w module CRM. Od wersji 2021.0.1 użytkownicy będą mogli skorzystać z automatycznej wysyłki faktur sprzedaży. Zapraszamy do obejrzenia filmiku, który pokazuje jak korzystać z nowej funkcjonalności:

 

 

Instrukcję, jak poprawnie skonfigurować nową funkcję w programie znajdą Państwo tutaj.

 

Płace i Kadry

 

W nowej wersji programu zaktualizowano wskaźniki przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, minimalną stawkę dla uczniów i młodocianych i wskaźnik waloryzacji. Zmianie uległy także wskaźniki najniższego wynagrodzenia dla etatu i minimalnej stawki godzinowej dla umów.

 

Modyfikacje nastąpiły również w zapisie historii zatrudnienia. Od teraz użytkownicy mogą odnotować informacje o okresach niewliczanych do stażu pracy.

 

Dodatkowo w module Płace i Kadry wprowadzono kontrolę urlopu ojcowskiego. Na formularzu nieobecności dla urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i  wychowawczego zostało dodane pole Opieka nad, w którym umożliwiono wskazanie dziecka, na które został udzielony dany urlop. Po uzupełnieniu pola na formularzu wyświetli się informacja o wykorzystanej do tej pory liczbie dni urlopu ojcowskiego na dane dziecko.

 

Dokładny opis zarówno tych jak i pozostałych zmian wprowadzonych w module Płace i Kadry znajdą Państwo na stronie pomocy Comarch.

 

Wymagania sprzętowe i systemowe

 

Przed zainstalowaniem nowej wersji programu Comarch ERP Optima warto przede wszystkim sprawdzić wymogi techniczne. Mogą się Państwo z nimi zapoznać na dedykowanej stronie Comarchu. 

 

 

Doskonałym podsumowaniem wprowadzonych zmian jest prezentacja przygotowana przez Comarch.

 

 

Zachęcamy do pobrania najnowszej wersji Comarch ERP Optima 2021.0.1.