Niższy PIT dla wszystkich od 1 października 2019 roku

niższy PIT

Niższy PIT dla wszystkich od 1 października 2019 roku

 2019

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. obniżającą stawkę PIT z 18% na 17% . Zmiany zaczynają obowiązywać od 1 października bieżącego roku. Ustawa stanowi dopełnienie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidzianych w ustawie dotyczącej likwidacji podatku PIT dla osób do ukończenia 26 roku życia. Nowelizacja ustawy oprócz obniżenia stawki podatku dochodowego obejmuje również pozostawienie stawki 32% dla dochodów przekraczających 85 528 zł.

 

 

Istotne informacje dla użytkowników Comarch ERP

 

 

W związku z pytaniami dotyczącymi aktualizacji systemów Comarch ERP pod kątem obniżenia stawki PIT, przekazujemy Państwu informacje dotyczące zmian, terminu ich wprowadzenia oraz potrzebnych wersji do prawidłowego funkcjonowania programu.

 

Kiedy?

 

Prawidłowe wyliczenia wynagrodzeń oraz zaliczki na PIT-36 w rozwiązaniach Comarch ERP udostępnione będą w najbliższych dniach, zaraz po opublikowaniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

 

Potrzebne wersje oraz dostęp do aktualizacji.

 

W przypadku każdego programu wymagana jest wersja 2019.6. Jest dostępna i możliwa do pobrania na Indywidualnych Stronach Klientów. By przejść do dedykowanej strony i pobrać aktualną wersję wystarczy kliknąć tutaj.  Aktualizacja w przypadku Comarch ERP Optima odbędzie się  automatycznie, natomiast dla modułów XL HR oraz Altum HR zostaną udostępnione dostosowane zestawy plików.

 

Lista zmian:

 

 • wyliczanie podatku wg. stawki 17,75% i kwoty ulgi 548,30 PLN, w przypadku liczenia zaliczek na PIT-36 obliczanych od października, czyli już tych za wrzesień lub 3 kwartał 2019 roku, których podstawa opodatkowania nie przekracza pierwszego progu podatkowego
 • możliwość ustawienia miesiąca na oknie Stałe podatkowe w konfiguracji programu w sekcjach Płace i Księgowość
 • dostosowanie wykazywanego procentu zaliczki podatku na kwitkach wypłat.

 

Z pewnością warto dodać, że wraz z publikacją aktualizacji, Comarch ERP udostępni nowe wartości stałych podatkowych obowiązujących od 01.10.2019 jako wskaźniki do pobrania.

 

Zmianie wówczas ulegają następujące wartości:

 

 • koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy – 250 PLN,
 • podwyższone koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy– 300 PLN,
 • ulga podatkowa (kwota miesięczna) – 43,76 PLN,
 • ulga podatkowa (kwota roczna) – 548,30 PLN,
 • progi podatkowe – podatek dochodowy od osób fizycznych:
  – dochód do 85528,00 PLN – 17,00 %
  – dochód powyżej 85528,00 PLN – 32,00%
 • procent zaliczki podatku dla umów zleceń – 17,00%

 

Na chwilę obecną trudno określić jakie będą skutki wprowadzonych zmian, natomiast według wyliczeń Resortu finansów, zmiany będą kosztować finanse publiczne ok. 2,7 mld zł w 2019 roku.