Dofinansowania z UE na systemy klasy ERP

Dofinansowania z UE na systemy klasy ERP

2018

 

Otrzymaliśmy informację o możliwości uzyskania dofinansowania z UE na systemy klasy ERP. Będzie to ostania szansa na otrzymanie bezzwrotnych dotacji zaplanowanych na lata 2014-2020 z funduszy unijnych. Starać mogą się przedsiębiorstwa z całego województwa wielkopolskiego. Ogłoszenie o dotacjach przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego powinno pojawić się w lipcu, a termin wpływania wniosków powinien potrwać do końca sierpnia. Środki przeznaczone na IT mogą stanowić 50 procent całości przedsięwzięcia.

 

Co można sfinansować?

 

Dofinansowania z UE na systemy klasy ERP może zostać przyznane na wprowadzenie innowacyjności.  Może to dotyczyć rozpoczęcia produkcji i dystrybucji nowych produktów, usług czy zmiany ich świadczenia, również zmiany procesów produkcyjnych.  Ważnym aspektem są, także działania badawczo-rozwojowe. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na:

 

  1. Zakup innowacyjnych maszyn i urządzeń.
  2. Prace budowlane (budowa, rozbudowa i modernizacja nieruchomości).
  3. Zakup nieruchomości (do 10% wartości projektu).
  4. Zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego oraz specjalistycznego oprogramowania z licencją.
  5. Zakup wartości niematerialnych i prawnych.
  6. Nabycie patentów, licencji i nieopatentowanej wiedzy technicznej (know-how).

 

Kto może zabiegać o dotacje?

 

Firmy, które działają na terenie województwa wielkopolskiego i ich wielkość działalności nie przekracza:

  • mikro – zatrudnienia 10 pracowników; roczny obrót ≤ 2 mln EU;
  • małe – zatrudnienia 50 pracowników; roczny obrót ≤ 10 mln EU;
  • średnie – zatrudnienia 250 pracowników; roczny obrót ≤ 50 mln EU.

 

Poziom dofinansowania z UE na systemy klasy ERP

 

Małe i mikro firmy mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 45% kosztów wyznaczonych za całość wdrażanych innowacyjności. Natomiast średnie przedsiębiorstwa do 35%. Minimalnie można otrzymać 50 tysięcy złotych, maksymalnie 5 milionów złotych. Istnieje również możliwość otrzymania zaliczki na projekt w wysokości 40%.

 

Na pewno warto rozważyć taką możliwość, jeśli są przesłanki do zmiany oprogramowania lub chęć wdrożenia pierwszego systemu ERP w firmie. Czasu nie zostało dużo, ale możemy zaoferować pomoc przy zbieraniu dokumentacji i tworzeniu wniosków, aby zwiększyć szansę, że dofinansowanie uda się otrzymać.