Zadbaj o bezpieczeństwo danych w Twojej firmie

atak cybernetyczny

Zadbaj o bezpieczeństwo danych w Twojej firmie

 2021

Coraz częściej słyszy się o atakach hackerskich na firmy. Czym są cyberataki i jak się przed nimi chronić? Zadbaj o bezpieczeństwo danych w Twojej firmie.

 

 

 

Analitycy do spraw bezpieczeństwa szacują, że w ostatnim czasie dziesiątki tysięcy systemów IT funkcjonujących na całym świecie ucierpiało z powodu cyberataków wymierzonych w funkcjonujące w nich serwery. Do wzrostu ataków hackerskich z pewnością przyczyniła się epidemia koronawirusa.  Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało, że od początku pandemii liczba cyberataków wzrosła o 400 procent. Wyniki badania ChronPESEL.pl wskazują, że osoby pracujące zdalnie nie zostały odpowiednio przeszkolone pod kątem ochrony danych osobowych. Wpływ na to ma fakt, że tylko niespełna połowa firm (48 proc.) opracowała odpowiednie procedury na tę okoliczność. Jednocześnie 52 proc. pracowników nie wie, w jaki sposób ich pracodawca zabezpiecza dane osobowe. Warto też dodać, że z zabezpieczeń w postaci szyfrowanej sieci VPN korzysta tylko niespełna 2/3 firm. Nawet dobrze zabezpieczone sieci, komputery mogą paść ofiarą hakerów, dlatego zadbaj o bezpieczeństwo danych w Twojej firmie

Celowe włamania na serwery przygotowywane są przez zaawansowane technologicznie i działające profesjonalnie grupy hakerów. Cyberataki przeprowadza się w celu osiągnięcia korzyści finansowych w wyniku dokonania przestępstwa, na przykład oszustwa lub wymuszenia poprzez szantaż.

 

 

Czym jest cyberatak?

 

Cyberatak jest wykorzystaniem systemów, sieci komputerowych i szkodliwego oprogramowania do kradzieży lub zniszczenia danych albo zakłócenia działalności. Cyberataki są związane z takimi przestępstwami, jak kradzieże informacji, oszustwa czy szantaże.

 

 

Najczęściej spotykane cyberataki

 

  • Szkodliwe oprogramowanie nazywane jest także złośliwym oprogramowaniem. Stanowi główną broń cyberprzestępców i obejmuje wirusy, robaki, trojany, oprogramowanie wymuszające okup czy oprogramowanie reklamowe. Instaluje się, gdy użytkownik kliknie odsyłacz lub wykona jakąś czynność. Po wniknięciu do systemu, szkodliwe oprogramowanie może zablokować dostęp do danych i programów, wykraść informacje lub uniemożliwić działanie systemu.
  • Wyłudzanie informacji to atak mający zwykle postać wiadomości e-mail z pozoru pochodzącej z zaufanego lub wiarygodnego źródła. Niepodejrzewający niczego użytkownik otwiera wiadomość i podejmuje dalsze czynności, na przykład sam podaje chronione informacje lub pobiera szkodliwe oprogramowanie.
  • Ataki Man-in-the-Middle polegają na wykradaniu danych przepływających między dwiema komunikującymi się stronami, na przykład poprzez przechwycenie informacji między użytkownikiem a ogólnodostępnym punktem dostępu Wi-Fi.
  • Ataki typu odmowa usługi zalewają systemy ruchem w celu maksymalnego zaangażowania ich zasobów i przepustowości, żeby uniemożliwić im właściwe funkcjonowanie.

 

 

Jak chronić się przed cyberatakiem?

 

Istnieje błędne przekonanie, że tego typu niebezpieczeństwa dotyczą tylko ogromnych korporacji. Nic bardziej mylnego. Wiele małych firm, często jednoosobowych, pada ofiarami cyberataków. Nawet dobrze zabezpieczone sieci czy komputery nie są wolne od takich zagrożeń. Aktualnie celem najczęściej są dane przechowywane na firmowych serwerach, które po ataku są już niedostępne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie serwerów przez instalację programów antywirusowych. Warto korzystać tylko z bezpiecznych stron internetowych i przeglądarek oraz aktualizować hasła, które są podstawą naszego zabezpieczenia. Natomiast obecnie nie ma rozwiązań, które zagwarantują bezpieczeństwo danych, można tylko zmniejszać ryzyko ich utraty. Dlatego każde przedsiębiorstwo  powinno tworzyć kopie zapasowe , które w razie ataku hackerskiego pozwolą odzyskać potrzebne dane. Istnieje kilka typów kopii zapasowych, a wśród nich można wymienić kopię całkowitą, przyrostową i różnicową.

 

  • pełna kopia – tak zwany mirror, każdorazowo wykonuje całkowity backup wszystkich wybranych plików i folderów, albo nawet całego dysku i systemu.
  • kopia przyrostowa i różnicowa – dokonują backupu jedynie nowo dodanych i zmienionych plików. Różnicą jest taka, że kopia przyrostowa przechowuje pliki dodane i zmienione od czasu utworzenia ostatniej dowolnej kopii, natomiast różnicowa – od czasu utworzenia ostatniej kopii całkowitej.

 

 

Zadbaj o bezpieczeństwo danych w Twojej firmie

 

Ręczne kopiowanie plików na zewnętrznym nośniku jest najprostszą metodą tworzenia backupu danych. Takie rozwiązanie najczęściej sprawdza się gdy chcemy zabezpieczyć niewielką ilość danych, kilka kluczowych plików np. na pendrive lub zewnętrzny dysk twardy. Co ważne kopie zapasowe muszą być przechowywane w innej lokalizacji niż serwer. Łatwo to wymaganie zrealizować korzystając z usług Comarch IBARD. Jest to aplikacja umożliwiająca bezpieczny i intuicyjny backup danych, zarówno z komputerów jak i urządzeń mobilnych. System pozwala na synchronizację i szyfrowanie danych oraz zawansowane udostępnianie zarówno wewnątrz i na zewnątrz firmy.